Kimchi – najpopularniejsze rodzaje 0

Potrawa o tysiącletniej historii

Koreańczycy już od pokoleń nie wyobrażają sobie posiłku bez kimchi. Mimo, że jest pikantne można w nim znaleźć również słodki smak. Kimchi ma charakter uniwersalnego dodatku do wszystkich dań. Najczęściej stosowane jako surówka, choć spotkałem też osoby jedzące je jako starter aby podsycić apetyt i wyostrzyć zmysł smaku – do tego też nadaje się idealnie, ponieważ pobudza kubki smakowe do działania. Poddaje się procesowi fermentacji (kiszenia), według oryginalnej receptury trwającemu całą zimę. Jeśli wszystko zrobimy jak należy - liście kapusty pozostaną świeże i jędrne. Działanie kimchi jest dobrze znane. Zawiera ono wiele powstałych w procesie fermentacji bakterii kwasu mlekowego, które hamują rozwój komórek rakowych, korzystnie wpływają na utrzymanie prawidłowej masy ciała i zapobiegają starzeniu się skóry a także znacząco wzmacniają system odpornościowy.

Wiele rodzajów kimchi

Kimchi jest już bardz znane w Polsce i dobrze, im więcej z nas je kimchi tym odporniejsi i zdrowsi jesteśmy. Czy wiesz jednak, że kimchi to nie tylko kiszona kapusta pekińska? Istnieje wiele innych rodzajów kimchi a ja przytoczę tu swoje ulubione.

Nabak kimchiNabak kimchi – kimchi z kapusty i rzepy
To kimchi składa się głównie z kapusty i rzepy a przyrządza się je przeważnie na wiosnę. Jest szczególnie lubiane ze względu na orzeźwiający smak soku, w którym jest zanurzone.

 

 

 

 

 

Białe kimchiBaek kimchi – białe kimchi
Białe kimchi przyrządzane jest bez dodatku czerwonej mielonej papryki Gochugaru i doprawiane jest tylko solą, a sok który wydziela się podczas fermentacji nadaje potrawie łagodny ale wyrazisty smak.

 

 

 

 

 

OisobagiOisobagi – kimchi z ogórka
Jest to kimchi przygotowane z ogórka marynowanego w soli. Charakteryzuje się tym, że marynowane ogórki zanurzone w orzeźwiającym soku pozostają chrupiące i jędrne. Przypominają nieco nasze ogórki kiszone, z tym, że są pikantne.

 

 

 

 

 

Dongchimi – kimchi z kiszonej rzepy
Kimchi z kiszonej rzepy charakteryzuje się dużą ilością soku, w którym zanurzona jest rzepa. Dongchimi przyrządza się nacierając całą rzepę solą i wkłada się ją do kamionkowego naczynia, które następnie zakopuje się w ziemi.

 

 

 

 

 

Chonggak kimchiChonggak kimchi
Chonggak kimchi przyrządza się z pokrojonej rzepy w podobny sposób jak zwykłe kimchi z kapusty pekińskiej. Rzepa kiszona z dużą ilością papryki Gochugaru i przypraw nie psuje się nawet podczas upalnego lata.

 

 

 

 

 

Bossam kimchiBossam kimchi
Bossam kimchi przygotowuje się z gruszek, małż, kasztanów, daktyli itp. i podaje się je zawinięte w liście kiszonej kapusty. Brzmi intrygująco prawda? ;)

 

 

 

 

 

Kkakttugi
Kkakttugi przyrządza się z rzepy pokrojonej na wygodne do jedzenia kostki. Najczęściej podaje się je jako przystawka do zupy.

 

 

 

 

 

 

A jakie jest Twoje ulubione kimchi? Próbowałeś kiedyś któregoś z wyżej opisanych? A może znasz inny ciekawy rodzaj kimchi? Podziel się z nami swoją propozycją w komentarzu :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl